Z polszczyzną za pan brat

Praca nad gramatyką języka ojczystego może być łatwa i przyjemna. Nieschematyczne, twórcze podejście do zadań gramatycznych mają autorzy zeszytów ćwiczeń Język polski. Nauka o języku  Gdańskiego Wydawnictwa  Oświatowego.

Nowoczesne, ciekawe, przejrzyste – stanowią bogaty zbiór materiału, w oparciu o który sami uczniowie poznają tajniki języka. Ćwiczenia wprowadzają terminologię, bogacą słownictwo oraz utrwalają właściwe formy wyrazów. Uczniowie z zainteresowaniem sięgają po teksty ćwiczeń, gdyż bazują one na dowcipie, anegdotach i tematach bliskich młodzieży. Tekst uzupełniają zabawne ilustracje. Wydaje się, że można być detektywem, tropicielem błędów, odkrywcą nowych pojęć; przez co gimnazjaliści nabywają, utrwalają i rozwijają umiejętności językowe.

Po cyklicznym realizowaniu ćwiczeń proponujemy sprawdziany, pozwalające zaobserwować przyrost wiedzy i umiejętności.

Uwaga:

Ze względu na zmienną liczbę godzin języka polskiego w gimnazjum korzystałyśmy tylko z ćwiczeń do klasy I i II (1 i 2 część), obejmujących podstawowe działy: fleksję, składnię, słowotwórstwo i fonetykę.

Teresa Stępniak

Hanna Karska-Buczek